Wokół Sabatonu


Gra planszowa "303"


Twórczość Sabatonu ma wpływ na zjawiska i zdarzenia także spoza dziedziny muzyki. Oto przykład: 

29 września 2010 r. w Parlamencie Europejskim miała miejsce prapremiera historycznej gry planszowej "303". Nazwa upamiętnia najbardziej skuteczny w walce z Luftwaffe w czasie bitwy o Anglię w 1940 r. polski dywizjon myśliwski. Gra została wydana przez Biuro Edukacji Publicznej IPN.

Dzięki współpracy Biura ze Stowarzyszeniem "Wizna 1939" powstał promujący grę teledysk, w którym podkładem muzycznym jest fragment piosenki Sabatonu pt. "Aces In Exile" z albumu "Coat of Arms" (2010), poświęconej polskim, czeskim i kanadyjskim lotnikom broniącym dostępu do Wysp Brytyjskich w czasie II wojny światowej:



Polska premiera gry "303" odbyła się 11 listopada 2010 r. (Narodowe Święto Niepodległości) w Muzeum Kinematografii w Łodzi. Prezentacji towarzyszyła ekspozycja wystawy „Battle of Britain" i pokaz promującego grę teledysku. W spotkaniu autorów gry z publicznością uczestniczyli także członkowie zespołu Sabaton. (fot. BEP IPN)

Gra „303" została zaprezentowana na planszy będącej repliką stołu sztabowego RAF. Szwedzcy muzycy, podzieleni na eskadry RAF i Luftwaffe, rozegrali pokazową partię gry, w wyniku której siły alianckie ponownie odniosły zwycięstwo. 

W grze znalazły się m.in. informacje o wybitnych lotnikach Dywizjonu 303 pochodzących z różnych krajów. Polskę reprezentuje Witold Urbanowicz, Kanadę/Anglię - John Kent, Czechy - Josef František. O bohaterach tej bitwy i samolotach, na których walczyli, można dowiedzieć się więcej z dołączonego do gry opracowania. Zapraszamy do zabawy w grę "303" udostępnioną w Internecie przez Biuro Edukacji Publicznej IPN:




"Miasto ruin" i "Uprising"


1 sierpnia 2010 r. w Muzeum Powstania Warszawskiego odbyła się premiera wyjątkowego na skalę światową filmu animowanego pt. "Miasto ruin". Film jest próbą odtworzenia wyglądu Warszawy w 1945 r., bezpośrednio po okresie okupacji niemieckiej.
Realizacja filmu trwała dwa lata; pracowało nad nim 30 specjalistów; dokumentację historyczną projektu stanowiło kilka tysięcy zdjęć i opisów. Film powstał w studio Platige Image we współpracy faktograficznej z MPW. Więcej o filmie na stronie: miastoruin.pl.

Na YouTube funkcjonuje kilka teledysków do tego filmu z różnymi podkładami muzycznymi. My zapraszamy do obejrzenia tej animacji z utworem Sabatonu pt. "Uprising". Autorem kompilacji jest darmy 34.





c.d.n.




1 komentarz:

  1. Byłam na przezentacji gry 303. Rozegrali fajna partie. Szkoda tylkko że nie mieli możliwości zaspiewania, jednak wart bylo sie wybrac chociaż by po to by pobyc chwile z muzykami: pogadac porobic zdjecia zgarnac autografy;D

    OdpowiedzUsuń